Dezinfekcia ozónom v obci

Rastislavice

Ozonátor vzduchu AIR 210

Tento ozonátor vzduchu je špeciálne navrhnutý na ošetrenie a sanitáciu priestoru vysokým ozónovým šokom.

OZÓNOVAČOM PROTI COVID-19

V ovzduší sa tvoria baktérie, plesne, vírusy. Samostatne sú prenášané na vhodnom nosičovi (napríklad kvapky- kvapôčková infekcia). Kvapôčková infekcia je šírenie vírusov, baktérií v ovzduší, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie.

Ideálnym spôsobom ako predísť šíreniu vírusov a baktérií je dezinfekcia ozónom. Malá koncentrácia ozónu ničí až 99,99% baktérií, vírusov a plesní. Účinnosť ozónu spočíva v jeho extrémnej reaktívnosti a ľahko sa viaže s inými molekulami – oxidácia. Chemická štruktúra vírusov, baktérií a plesní sa pri kontakte s ozónom vďaka oxidácii rýchlo mení. Pri dostatočnej koncentrácii ozónu sú mikroorganizmy zničené do niekoľkých minút.

Baktérie sú jednobunkové organizmy. Ich telo je uzavreté v pevnej bunkovej membráne, ktorá pri kontakte s ozónom je zničená. Baktérie bez bunkovej membrány nie sú schopné prežiť.

Vírusy majú odlišnú stavbu tela. Telo je tvorené vírovou časticou, ktorá obsahuje predovšetkým nukleové kyseliny a bielkoviny. Ozón oxidáciou narúša proteínový obal a preniká do jadra nukleovej kyseliny a následne je vírus zničený.

Ozón ničí patogénne mikroorganizmy účinnejšie. Plyn preniká do celého priestoru a všetkých pórov (steny, koberce, nábytok predmety, a pod.) čím dosahuje najvyšší stupeň dezinfekcie. Na rozdiel od chlóru, voči ktorému môžu byť niektoré patogény odolné.

Ozón ničí v interéri:

-vírusy, baktŕie, plesne, huby,roztoče, alergény.

• V sobotu  09.01.2021 Ozónovým generátorm AIR 210 vykonal DHZ Rastislavice dezinfekciu ozónom vo verených priestoroch obce:
  • Pošta
  • Obecný úrad – (chodby, miestnosti, kancelária, schodisko, ...)
  • Hasičská zbrojnica ( miestnosti, autá, predmety...)
  • V utorok 12.1.2021 bude realizovaná dezinfekciu ozónom domu smútku ( všetky miestnosti – vždy iba interér) na katolíckom citoríne.
  • Plánovaná dezinfekcia po dohode s kompetentmými osobami:
  • Klubovne na ihrisku, šatne..., WC, klubovne ( celý interér... )
  • ZŠ s MŠ Rastislavice
  • Evanjelický kostol
  • Katolícky kostol

Dezinfekcia ozónom verejne používaných interiérov môže byť opakovane realizovaná podľa aktuálnej situácie a verejné priestory sú pre nás bezpečnejšie.

Vytvorené: 10. 1. 2021
Posledná aktualizácia: 11. 1. 2021 12:53